JAK USZCZELNIĆ DREWNIANE OKNA?
Nieszczelne okna generują nawet do 30% utraty ciepła z budynku. To z kolei wiąże się z dogrzewaniem wnętrza, a co za tym idzie – podwyższeniem kosztów za prąd. Przyczyn nieszczelności okien może być kilka, np. zużyte uszczelki, nieodpowiednia regulacja okuć okiennych albo ich zużycie w trakcie otwierania oraz ryglowania. Jak uszczelnić okna, zwiększyć komfort w mieszkaniu i płacić niższe rachunki?
Regulacja okuć okiennych
Na skutek zmiany temperatur, które związane są ze zmianami pór roku, dochodzi do kurczenia i rozszerzania się materiału użytego do wykonania okien. W takim przypadku skrzydło może odchodzić od ramy i prowadzić do utraty szczelności.
Okna niedawno montowane prawdopodobnie mają okucia, które wyposażone są w rolki ryglujące, pozwalające samodzielnie zwiększyć docisk skrzydła do ramy. Na rolce jest specjalny przycisk, który umożliwia dociśnięcie skrzydła zimą i zmniejszenie docisku w sezonie letnim.
Zużyte uszczelki
Warto wziąć pod uwagę, że uszczelki oraz inne uszczelniacze do okien cały czas pracują i chronią wnętrze przed zimnem. Co jakiś czas należy pomyśleć o ich wymianie.
Uszczelnianie okien uszczelkami
To najprostsze rozwiązanie, które nie nadszarpnie domowego budżetu. Uszczelnianie za pomocą standardowych uszczelek zdecydowanie należy do ekonomicznych metod. Do najpopularniejszych należą produkty na bazie pianki poliuretanowej. Po kilku sezonach należy je wymienić, jednak ich demontaż oraz założenie jest bardzo proste.
W naszej ofercie dostępne są także uszczelki silikonowe czy EPDM. Każda z nich cechuje się innymi parametrami i właściwościami. Uszczelki EPDM są stosunkowo nową metodą izolacji okien, odporną na różnice temperatur, ale także długotrwałe działanie wilgoci oraz promieniowania słonecznego. Ta opcja na pewno zapewni długotrwały efekt.
Zanim uszczelka zostanie przyklejona do ościeżnicy, warto sprawdzić, czy jej rozmiar jest odpowiednio dopasowany do rozmiaru nieszczelności. Właściwie dobrana uszczelka nie utrudnia zamykania skrzydła okiennego.
Uszczelki świetnie sprawdzą się zwłaszcza na ościeżnicy oraz na styku ramy wewnętrznej. W większości przypadków systemy uszczelniania są samoprzylepne, dlatego też nie ma konieczności posiadania dodatkowych narzędzi w postaci specjalnego pistoletu czy kleju. Przed założeniem uszczelki należy dokładnie wyczyścić framugi z brudu oraz starej farby. Powierzchnię warto przetrzeć także spirytusem salicylowym. Przyklejając taśmę, należy zacząć od narożników ościeżnic. W trakcie wykonywania czynności należy dociskać uszczelkę do podłoża, jednak nie rozciągając jej.
Uszczelnianie okien za pomocą pianki
Aby uszczelnić miejsca między ramą a ścianą, najlepiej wybrać piankę poliuretanową. Oprócz właściwości termoizloacyjnych, działa także na zasadzie izolacji akustycznej. Pianka uszczelniająca zwiększa swoją objętość dwu- lub trzykrotnie, co pozwala dotrzeć jej do wszelkich nierówności i szczelin, dokładnie je wypełniając, a potem twardniejąc. Grubość spoiny to około od 7 do 40 milimetrów.
Do uszczelniania okien z drewna można wybrać także niskoprężne pianki, mające obniżony przyrost objętości, które jeszcze lepiej uzupełnią ubytki oraz zmniejszą ryzyko uszkodzenia starego okna. Taką pianką można uszczelnić nawet bardzo małe nieszczelności.
Przed przystąpieniem do uszczelniania okna pianką, należy oczyścić powierzchnię z tłuszczu i kurzu. Piankę aplikuje się za pomocą aplikatora albo specjalnego pistoletu. Jeżeli aplikacji dokonuje się wewnątrz, okna i drzwi powinny być zamknięte. Po wyschnięciu nadmiar usunąć można za pomocą nożyka, nadając jej odpowiedni kształt, a następnie otynkować albo pomalować. Ze względu na swoje właściwości, pianka świetnie nadaje się zarówno do warunków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jedynie ze względu na brak odporności na promieniowanie UV, pianka poliuretanowa powinna być osłonięta innym materiałem, np. taśmą lub tynkiem. Inaczej preparat straci swoje właściwości i zacznie się wykruszać.
Taśma uszczelniająca do okien
Taśma z pianki poliuretanowej jest jedną z najpopularniejszych metod uszczelniania okien, a zarazem najbardziej specjalistyczną. Używając taśmy, trzeba dokładnie trzymać się instrukcji montażu oraz zaleceń producenta. Ponieważ niektóre z taśm wiążą się z demontażem oraz ponownym montażem okna, metoda ta nie jest polecana do samodzielnej instalacji. Najlepiej zlecić wykonanie specjalistom.
Wewnątrz pomieszczenia należy zastosować taśmy paroszczelne (paroizolacyjne). Zapobiegają one przenikaniu pary wodnej z wnętrza. W tym przypadku do wyboru są taśmy butylokauczukowe, które wykorzystuje się do uszczelniania miejsc połączeń ram okiennych albo ościeżnic ze ścianą. Można je tynkować i malować, dzięki czemu są całkowicie niewidoczne. Podobnie jest w przypadku taśm aluminiowych, jednak tych tynk się nie trzyma. W rezultacie nie można pokryć ściany farbą, można jedynie wykorzystać listwę maskującą.
Na zewnątrz stosuje się taśmy poliuretanowe albo paroprzepuszczalne, które umożliwiają ścianie oddychać, a także chronią przed wiatrem oraz zimnem. Są elastyczne, łatwo dopasować je do kształtu powierzchni i precyzyjnie wypełniają szczeliny.
Gąbka uszczelniająca do okien
To popularny sposób na uszczelnianie okien drewnianych stosowany w latach 80. i 90. Jednak nowoczesne gąbki nie odczepiają się, nie żółkną i umożliwiają otwieranie okna. Gąbka do okien – podobnie jak pianka – może być wykonana z poliuretanu. Przed przystąpieniem do uszczelniania, należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu powierzchni. W przeciwnym razie materiał nie będzie dobrze przylegał. Nie należy odwijać całej taśmy, tylko krok po kroku przyklejać gąbkę do skrzydła, odbezpieczając warstwę, która zawiera klej. Każdy fragment należy dobrze przycisnąć do powierzchni. Trzeba także pamiętać o temperaturze. Aby sposób był skuteczny, temperatura powinna wynosić minimum 5 stopni Celsjusza.
Uszczelnianie okien silikonem
Popularnym sposobem regulowania szpary pomiędzy szybą a ramą, jest zastosowanie bezbarwnego silikonu szklarskiego. Tworzy on trwałe wypełnienie styku szkła i ramy. Spowoduje trwałe osadzenie szyby w konstrukcji i wzmocni ją. Stosuje się go bardzo podobnie jak spoinę, czyli nakłada na styku ramy a szyby, przy pomocy specjalnego pistoletu. Przed aplikacją preparatu należy oczyścić powierzchnię i usunąć resztki uszczelniacza. Po wyschnięciu silikonu należy ramę zabezpieczyć taśmą malarską. Warto pamiętać, że silikonem szklarskim można zabezpieczać jedynie niemalowane ramy albo malowane farbami alkidowymi.
Za pomocą silikonu można uszczelniać również nieszczelności pomiędzy stykiem ramy a murem. Stosuje się do tego paroszczelny silikon neutralny. Jeśli szczelina jest głęboka, przed nałożeniem silikonu należy włożyć poliuretanowy sznur dylatacyjny.
Uszczelnianie okien drewnianych można przeprowadzić w jedno, słoneczne popołudnie. Należy pamiętać jednak, aby nie przesadzić, ponieważ wymiana powietrza w domu jest konieczna. Bardzo często jest ratunkiem, szczególnie przy starej wentylacji w trakcie okresu grzewczego oraz użytkowania wadliwej instalacji gazowej.